Surt, vått og kaldt vær lokker ikke til så mye nybrottsarbeid i hagen. Det går sakte framover med drivhustomten, altfor sakte egentlig, men ellers er det slitsomt å bare vente på sommervarmen. Så da blir det å prøve å glede seg over den blomstringen som er. Nå har de første peonene sprunget ut. Jeg fant i en eldre hagedagbok at den het Paeonia officialis "Mollis", men det kan ikke stemme for denne peonen er fylt, og det er ikke Mollis. Den har nok blitt feilmerket, tenker jeg.
| Fargegjengivelsen er litt forskjellig på de ulike bildene |
| Elleve knopper er rekord |
Jeg tror dette må være officialis Rubra Plena. Peonen fikk jeg av en kusine til bursdagen min for en del år siden. I år har den elleve knopper, noe som er rekord.
En annen staude i hagen min er denne mørkerøde akeleien. Jeg kan ikke huske hvor jeg fikk den fra, mener å erindre at jeg fikk/tok noen frø fra et eller annet sted. Nå har den iallefall spredt seg til de fleste bed i hagen, så det er tydelig at den trives. Jeg synes den er nydelig med sin mørke farge og gule støvbærere. Det er den eneste akeleien jeg har i hagen, men jeg har en blå type på ønskelisten.
Fra det kjølige vestlandet ønsker jeg dere en fin søndag!
Klem fra Anne-Kristin
| Vakre farger på denne akeleien |
| Den sprer seg til de fleste bedene i hagen min |
Ingen kommentarer:
Legg inn en kommentar